İran

Garibabadi: % 60 zenginleştirme yöntemindeki değişiklik plana göre önceden tasarlandı

İran’ın büyükelçisi ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (IAEA) daimi temsilcisi, IAEA’nın yayınladığı yeni raporu hakkında yaptığı değerlendirmede, ‘% 60 zenginleştirme yöntemindeki değişikliğin önceden planlandığını’ söyledi.

Fars Haber Ajansı’na göre, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın geçtiğimiz günlerde IR6 zincirinde % 60 zenginleştirme yapıldığını ve IR4 makinelerinin zincirinin aynı anda zenginleştirildiğini doğrulayan yeni bir raporun yayınlanmasının ardından İran Büyükelçisi ve Daimi Temsilcisi Kazım Garibabadi, bu konuda açıklamalarda bulundu.

Garibabadi, “Bu yöntem değişikliği yeni bir konu değil ve tamamen teknik önlemler ve kararlarla ilgili ve ayrıca İran’ın geçen hafta Ajansa sunduğu tasarım bilgileri soru kitapçığında da öngörülmüştür.” dedi.

Garibabadi, “Soru kitapçığında, ilk olarak IR6 ve IR4 makinelerinin iki zincirinde % 60 oranında zenginleştirmenin paralel olarak yapıldığını ve birkaç gün sonra iki zincirin birbirine bağlandığını” belirtti.

İran’ın büyükelçisi ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’ndaki daimi temsilcisi ayrıca şöyle dedi: “Daha önce, her iki malzeme zincirine de % 5’e kadar ayrı ayrı enjekte edildi ve ürünün % 60’ı her zincirden ayrı ayrı elde edildi, ancak yeni yöntemde, iki zincir birleştirildi, sadece bir enjeksiyon malzeme ile % 5’e kadar iki farklı ürün % 60 ve % 20 elde edilir. Aslında, bu şekilde, zenginleştirme işlemi büyük ölçüde optimize edilir.” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2021 (31) içerik yüklenmiştir.