HaberlerDünyaİranOrtadoğu

Garibabadi, ajansın yapıcı olmayan eylemleri konusunda uyardı

İran İslam Cumhuriyeti’nin Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’ndaki Büyükelçisi ve Daimi Temsilcisi, IAEA’nın yapıcı olmayan eylemlerine karşı uyararak, ”IAEA ve politika yapıcı organları, kendilerini nükleer anlaşmanın kaderinden ayıramazlar ve yapıcı olmayan herhangi bir eylem, müzakere sürecini bozacaktır.” dedi.

Fars Haber Ajansı’na göre, Kazım Garibabadi attığı bir tweet’te Ajansla ilgili gelişmeler ve önümüzdeki hafta yapılacak Yönetim Kurulu toplantısına atıfta bulunarak, ”siyasileşmemek, bağımsızlık, tarafsızlık ve profesyonellik, Ajansın güvenilirliğini korumak ve üye ülkelerin  güvenini kazanmak için temel ilkelerdir.” dedi. 

Garibabadi ayrıca, Ajansın üye ülkelerle güvensizlik oluşturmamak için işbirliğini ve etkileşimi güçlendirmeyi planlaması gerektiğine de vurgu yaptı.

İranlı yetkili, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ve onun politika yapıcı organlarının kendilerini nükleer anlaşmanın kaderinden ayıramayacaklarını kaydederek, ”Yapıcı olmayan herhangi bir eylem, müzakere sürecini bozacaktır. Elbette önümüzdeki hafta yapılacak Yönetim Kurulu toplantısında mantığın  galip geleceğini umuyorum.” dedi.

İran’ın Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’ndaki (IAEA) Daimi Temsilcisi, Ajansın genel müdürü Rafael Grossi’nin İran ile IAEA arasında dört güvenlik meselesi olduğunu belirten raporuna tepki olarak, örgüte bağımsızlığını korumasını tavsiye ederek,  “Kimse İran’ın nükleer faaliyetlerine son verilmesini talep edemez” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (25) içerik yüklenmiştir.