HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

Garibabadi: Amerika yaptırımları kamuoyunu gerçeklerden saptırmak için kullanıyor

İran yargı kurumu insan hakları uluslararası işler yardımcısı Kazım Garibabadi, Amerika’nın İran aleyhindeki son yaptırımlara temasla, aslında bu yaptırımların Amerika’da sistematik olarak ihlal edilen insan hakları konusunda kamuoyunun saptırılması hedefi taşıdığını söyledi.

Amerikan maliye bakanlığı geçen perşembe günü Tahran Cezaevleri Kurumu ve İran cezaevleri kurumu üst düzey yetkililerinden Sohrab Süleymani’yi, İran’da insan hakları ihlali iddiası ile ilgili olarak yaptırım listesine almıştı.

İRNA’nın haberine göre, Kazım Garibabadi, Amerika’nın insan hakları konusunda açıklama yapacak yetkiye sahip olmadığını  zira Amerika ve müttefiklerinin girişimlerinden dolayı İran gibi insan hakları ihlallerinin kurbanı olan  ülkelere Amerika’nın bu ülkelere insan hakları konusunda açıklama yapma yetkisine  kesinlikle  sahip olmadığı  söyledi.

İranlı yetkili, Amerika’nın insan hakları ihlallerine temasla, bu doğrultuda, adil yargılamanın olmaması, işkence, şiddet, cinayet, ırkçılık, ayrımcılık, İslam düşmanlığı, soykırım,  kadın, çocuk ve işçilerin haklarının geniş bir şekilde çiğnenmesi,  terörizme destek vermesi gibi konuları örnek gösterdi.

Garibabadi, Amerika’da cezaevlerinde 2.5 milyon kişinin tutuklu bulunduğunu ve bu rakamla dünyada en fazla tutuklu barındıran ülke konumunda olduğunu belirterek, Amerika’da kadınların durumunun da esef verici olduğunu ve cezaevleri koşullarının da   çök kötü, hakaret içerikli ve insanlık dışı olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Şubat 2024 (3) içerik yüklenmiştir.