HaberlerİranOrtadoğu

Garipabadi: UAEA’nın, İran’ın taahhüdü dışında hiçbir yere erişimi yok

İran’ın Viyana’daki uluslararası örgütler nezdindeki daimi temsilcisi Büyükelçi Kazım Garipabadi, İran İslam Cumhuriyeti’nin UAEA ile işbirliği çerçevesinin kabul edilen yükümlülükler olduğunu ve Ajansı’n bu yükümlülükler haricinde başka hiçbir yere erişimi olmadığını kaydetti.

Kazım Garipabadi yaptığı açıklamada, İran İslam Cumhuriyeti’nin İslam İnkılabı Rehberi tarafından belirlenen kırmızı çizgiye uyarak, UAEA denetimleri sırasında İranlı bilim adamlarıyla mülakat iznini asla vermediğini, Ajans’ın da şimdiye kadar bu bağlamda hiçbir talebi olmadığını, çünkü İran’ın yanıtının ne olacağını çok iyi bildiğini kaydetti.

İran Temsilcisi ayrıca, İran İslam Cumhuriyeti’nin UAEA’nın üniversitelerle irtibatı konusunda oldukça katı bir politika takip ettiğini, bu çerçevede, İran’ın araştırma ve bilim kazanım ve sınırlarını korumanın İran yetkililerinin önceliklerinden olduğunu ifade etti.

UAEA şimdiye kadar 10 kez İran’ın BM Güvenlik Konseyinin 2231 sayılı kararnamesi uyarınca yükümlülüklerini yerine getirdiğini ilan etmiştir.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.