FilistinHaberlerOrtadoğu

Gaspçı siyonistler El-Leben camisini yaktı

El-Leben Kasabası Meclis Başkanı Cemal Derağime bugün (04 Mayıs Salı) yaptığı açıklamada, Siyonist gaspçıların bugün sabah erken saatlerde kasaba camisini basıp Camideki Mushafları toplayıp ateşe verdiklerini ve çıkan yangının camiye sıçradığını ifade etti.

Derağime, yaptığı açıklamanın devamında El-Leben kasabasının üç Yahudi yerleşim birimiyle çevrildiğini ve üç bin insanın yaşadığı kasabaya ait arazilerin %30’unun da işgal yönetimi tarafından gasp edildiğini belirterek, yakılan caminin kasabanın ortasında bulunduğunu ifade etti.

Derağime sözlerini şöyle sürdürdü: “Kasaba halkı sabaha karşı üç civarında bölgeye gelen araçların sesini duymuş. Sabah ezanını okumak için camiye giden müezzin camiden alevlerin yükseldiğini görünce halktan yardım istemiş. Yardıma koşan kasabalılar olay yerine gelince Mushaflarla caminin büyük bir bölümünün yandığını görmüşler.”

Kasabanın daha önce de birkaç kez saldırıya uğradığını belirten Derağime, gaspçı Yahudi yerleşimcilerin kasabadaki birçok tarlayı ateşe verdiğini ve yüzlerce ağacı da telef ettiğini ifade etti.

Kasaba halkının yangını söndürmede yetersiz kalması üzerine Nablus’tan gelen itfaiye araçlarının yangını söndürdüğü belirtildi.

Nablus’un güneyine düşen El-Leben kasabası şehre 22 kilometre uzaktadır. Nablus ve Ramallah yoluna bağlayan kestirme bir yolu da bulunuyor.

Bu saldırı, gaspçı Siyonistlerin bir yıl içinde yaptıkları üçüncü cami cinayetidir. Daha önce de Yasuf ve Havara camilerini ateşe vermiştiler.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Ocak 2022 (10) içerik yüklenmiştir.