HaberlerİranOrtadoğu

Gazi Asker: Bölge ülkeleri ihtilafları gidermek için hac fırsatını kullanmalı

İranlı hacılar sorumlusu hac fırsatının büyük fırsatlar içerdiğini belirterek, ” İslami izzet ve keramete ulaşma bağlamında bölge ülkelerinin hac fırsatını, ihtilafları gidermek için kullanmaları gerektiğini” vurguladı.

İranlı hacılar sorumlusu hüccetülislam Ali Gazi Asker Pazar akşamı Mekke’de Irak hac bürosu başkanı Şeyh Halid el-Atiye ile görüşmede, Müslümanların karşılıklı olarak birbirini tanıma ve anlama, İslami ümmet iktidarını sergileme ve kavmi, etnik ve mezhebi ihtilaflara son vermek için muazzam hac kongresinin kapasitesini kullanmaları gerektiğini söyledi.

Hüccetülislam Gazi Asker ayrıca “İran İslam cumhuriyeti siyasetlerinin defalarca da vurgulandığı gibi, komşu ülkeleri ile ilişkileri güçlendirmek, bölgede dini kardeşliği yaymak, komşu ülkelerin kalkınmasına yardımcı olmak ve tüm İslami mezheplerin barış içinde gönül birliği ile yaşamaları için uygun ortam hazırlamak olduğunu” söyledi.

Yapılan görüşmede Şeyh Halid el-Atiye de hac merasiminin Müslümanlar arasında teamül ve tanışma fırsatını oluşturduğuna işaretle, “İslami ümmetin maslahatı gereği, günümüzde Müslümanların düşmanlara karşı yanyana durmaları gerektiğini” belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Ocak 2023 (15) içerik yüklenmiştir.