İslami Davet

Gazi Asker: Umre ziyareti yeniden inceleniyor

17 Eylül 2017 15:51

Veliyyi Fakih’in temsilcisi ve İranlı hacıların başkanı Hüccetülislam Ali Gazi Asker, İranlıların umre ziyaretinin yeniden başlamasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, ”bu konuyu Arabistan hac bakanı ile görüştük ve bu görüşmelerin sonucunu 1 aya kadar açıklayacağız’ dedi.

Gazi Asker dün İmam Humeyni havalimanında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bu yıl İranlıların izzetli, çok iyi düzeyde ve istenilen bir şekilde hacca gittikleri gibi bu durumun umre ziyaretinde de gerçekleşmesi ümidini dile getirdi.

İranlı hacıların başkanı, Arabistan hac işleri bakanı görüşmesinde en önemli konulardan birinin umre ziyareti için kalıcı bir anlaşmanın sağlanması meselesi olduğunu söyledi.

Gaziasker, 2015 yılında Mina’da yaşanan hadisede bazı şehitlerin kimliklerinin belirlenmesi çalışmalarının devamında, ‘Bu konuyu Arabistan Hac işleri bakanı ile görüştük ve aynı zamanda Mina faciasıyla ilgili olarak da görüş alış verişinde bulunduk” dedi.

Bilindiği gibi 464 İranlı hacı adayı 2015 yılında kurban bayramında çıkan izdiham ve Suudi yetkililerin gerekli tedbiri almamaları sonucu şehit olmuşlardı.Bundan dolayı İran İslam Cumhuriyeti geçen yılki haccı iptal etmiş ve İran’dan Arabistan’a hac için kimse gönderilmemişti.

Yukarı Çık