HaberlerAvrupaDünyaEkonomiOrtadoğu

Gazprom, ABD doları yerine Çin yuanı ve Rus rublesi ile ödeme yapmaya başladığını söyledi

Rus Gazprom CEO’su Alexander Valeryevich Dyukov, uçak yakıtı için ABD doları yerine Çin yuanı ve Rus rublesi ile ödeme yapmaya başladığını söyledi.

Muhabirimizin bildirdiğine göre, Diokov, şirketin Çin havaalanlarında yakıt ikmali için Eylül ayının başından beri yuan ile ödeme yapmaya başladığını ve bunun karşılığında Çin uçaklarının da  Rus havaalanlarında yakıt ikmali için Ruble ödeme yapacağını belirtti. Rus yetkili, 34 Çin havalimanını işleten Gazprom ile Çin Ulusal Havayolları’nın ulusal yakıt operatörü arasında uzun süren müzakerelerin ardından iki taraf arasında doların çıkarılması için anlaşmaya varıldığını da sözlerine ekledi.

Rusya Maliye Bakanlığı geçtiğimiz günlerde, doları düşürmek için ülkenin ulusal servet fonundaki doların tamamen ortadan kaldırıldığını duyurdu.

Aralarında Rusya, Çin, İran İslam Cumhuriyeti, Hindistan, Türkiye ve Venezuela’nın da bulunduğu pek çok ülke, diğer ülkelerle olan ticaretinden doları çıkarmak istiyor.

ABD,  diğerlerini kendi taleplerine uymaya zorlamak için şirketlerin, bankaların ve uluslararası finans sisteminin dolara olan güvenini bir baskı unsuru olarak kullanıyor. Bu durum ise uluslararası eleştirilere neden oluyor. 

Başa dön tuşu
Bugün 07 Ağustos 2022 (42) içerik yüklenmiştir.