FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze ablukası kabul edilemez

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, İsrail tarafından Gazze Şeridi’ne uygulanan ablukanın “kabul edilemez” olduğunu ve sorunları çözmeye yardımcı olmadığını belirtti.

Gazze Şeridi’ni ziyaret eden Moon, İsrail’in geçen yılın başında düzenlediği saldırılar sırasında yıkılan mahallelerden İzbet Abid Rabbo’yu gezdi, daha sonra Han Yunus’a geçti ve basın toplantısı düzenledi.

BM Genel Sekreteri, uygulanan ablukanın kimseye bir yararının bulunmadığını anlatırken, ablukanın kaçakçılığa ve yasa dışı ticarete yol açtığını, ayrıca ılımlı unsurları zayıflatırken, aşırıları güçlendirdiğini ifade etti.

Ablukanın Gazze’de yaşayan Filistinlilerin hayatını zorlaştırdığını kaydeden Moon, bölgede yaşayan 1,5 milyon nüfusun yarısından fazlasını oluşturan 18 yaşın altındakilerin özellikle etkilendiğine işaret etti.

Ban, ayrıca İsrail’in Han Yunus’ta 150 konutluk bir projeyi de başlatma kararı aldığını, proje kapsamında BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşunun bir okulu ile bir un fabrikası ve kanalizasyon alt yapısının yenilenmesinin bulunduğunu bildirdi, bunu “olumlu bir adım” olarak nitelendirdi.

Genel Sekreter Ban’ın Erez geçişinden Gazze’ye girişi sırasında bir grup İsrailli eylemci, kaçırılan İsrail askeri Gilad Şalit’in bir an önce serbest bırakılmasını isteyen gösteride bulundu.

Erez geçişinde Ban’ı bekleyen yaklaşık 40 dolayındaki İsrailli eylemciden biri, Ban’ın konvoyunun geçtiği sırada mikrofon ve posterlerle mesajlarını ilettiklerini belirtti.

Moon, Siyonist rejim İsrail’in son askeri operasyondan bu yana Gazze Şeridi’ne ikinci ziyaretini yapıyor

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.