FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze, Arap Birliği’nden etkin kararlar almasını istedi

Siyonist işgalin son dönemde Gazze’ye yönelik insanlık dışı saldırılarını artırması karşısında Arap Birliği teşkilatının acil bir şekilde harekete geçmesini isteyen Heniyye hükümeti düşmanın saldırgan tutumuna karşı etkin ve fiiliyata dönük kararlar alınmasını talep etti. Heniyye hükümeti konuyla ilgili açıklamasında toplantılarda sadece perde arkasında birtakım kararlar alınmasının da yeterli olmayacağını, bu kararların gün ışığını görmesi için cesaretli adımlar atılmasına ihtiyaç olacağını dile getirdi.

Heniyye hükümeti dün (10 Nisan Pazar) yaptığı toplantısında Arap Birliği’nin tutumu üzerinde özellikle durarak düşmanın saldırgan tutumunu ele almak için Arap Birliği Konseyi’nin toplantı düzenleme imkânının olduğunu vurguladı. Toplantı sonrasında yapılan açıklamada Arap âleminin Siyonist düşmanın saldırgan tutumuna karşı harekete geçmesinin zamanı geldiğini ve Arap liderlerin Siyonist düşmanın savaş suçlarından dolayı yargılanmaları için Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne başvurabilecekleri dile getirildi.

Heniyye hükümeti BM’nin ve diğer uluslararası kuruluşların da Filistinlilere karşı işlenen hak ihlallerini ve savaş suçlarını gerçekçi gözle ele alması, faillerine karşı uluslararası yasaları devreye sokması ve belirlenen cezaları tam anlamıyla uygulaması, söz konusu suçların ve ihlallerin önüne geçmek için müşahhas adımlar atması gerektiğini vurguladı.

Hükümet basın yayın organlarına yaptığı çağrıda da Siyonist düşmanın saldırılarının sebep olduğu sonuçların, gerçekleştirilen vahşi cinayetlerin, sivil insanların, kadınların ve çocukların korkunç bir şekilde katledilmesinin ortaya koyduğu gerçekleri kamuoyuna yansıtmak için daha fazla çaba harcamaları talebinde bulundu.

Hükümet, Filistin halkının bütün bu saldırılara rağmen ilkelerine bağlı kalma ve haklarına sahip çıkma konusundaki kararlı tutumunu değiştirmeyeceğini, bütün direniş gruplarının bu saldırılar karşısında hükümetle omuz omuza, tam bir dayanışma içinde hareket ettiğini, düşmanın saldırılarına karşı savunmada tek saf olduğunu hatırlattı.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2023 (20) içerik yüklenmiştir.