FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze, Avrupa’dan gelecek gemilere hazırlanıyor

Filistin Hükümeti Çalışma ve İskân Bakanı Dr. Yusuf El-Mensi, Gazze kuşatmasını kırmak amacıyla Gazze’ye gelecek filoyu ve filodaki özgür insanları karşılamak için Gazze’deki balıkçılar iskelesinde çalışmalar başlattıklarını söyledi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan El-Mensi, balıkçılar iskelesinin Ulaştırma Bakanlığının katkılarıyla gelecek filoyu karşılayacak şekle sokmak için düzenlemenin ikinci aşamasına geçtiklerini söyledi.

Geçtiğimiz aylarda tüm engelleri aşarak Gazze’ye insani yardım ulaştıran Avrupalı STK’lar bu kez de ablukayı delmek için gemilerden oluşan bir yardım filosu ile Gazze’ye doğru denize açılacak. Aralarında farklı kesimlerden gazeteci-yazar ve aktivistlerin de bulunacağı ekip, gemiler ile 15 Mayıs’ta yola çıkacak.

İngiltere’den 3, Türkiye’den 2, Yunanistan’dan 1 ve İrlanda’dan 1 gemi olmak üzere toplam 7 gemi katılıyor. Hareketin amacı; Filistin halkına destek olmak, İsrail’in keyfi kuşatmasının tanınmadığını ortaya koymak, hukuki olarak ambargonun delinebileceğini ispat etmek, Mısır’ın Rafah kapısını açması için baskı oluşturmak ve yardım malzemelerini içeriye sokmak.

Gemilerle Gazze’ye binlerce ton ilaç, tıbbi malzeme, çimento ve demir götürülecek. Bilindiği gibi Gazze’de İsrail saldırılarında zarar gören okullar, hastaneler ve evler onarılamadı. İsrail ve Mısır, inşaat malzemelerinin Gazze’ye girişine izin vermiyor.

Gemilerin 15 Mayıs’ta yola çıkması bekleniyor. Yük gemilerinin yanı sıra yolcu gemileri de olacak. Bu gemiler de Filistin’e insan hakları aktivistlerini, sivil toplum kuruluşu temsilcilerini, gazetecileri ve sanatçıları götürecek. Yolcu sayısının 1000’i aşması bekleniyor.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2022 (21) içerik yüklenmiştir.