FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze başpiskoposu Alexius Gazze’deki Hamas yönetimine övgüde bulundu

Gazze Başpiskoposu Archbishop Alexius, İslami Direniş Hareketi (Hamas) ve İsmail Heniyye başkanlığındaki Filistin Hükümeti’nin Gazze Şeridi’ndeki kilisenin ve Hıristiyanların güvenliğine büyük önem verdiğini söyledi.

Alexius, Alman Deutsche Welle (DW) Arapça kanalına verdiği röportajda, Hıristiyanların Gazze Şeridi’nde İsmail Heniyye başkanlığındaki Filistin Hükümeti’nin yönetiminde huzur ve güven içinde yaşadıklarını ifade etti.

Gazze’deki yönetimle ilişkilerinin normal olduğunu ve Hamas döneminde de değişmediğini belirten Alexius, mevcut dönemde daha önceki dönemlerden daha çok huzur ve güven olduğunu, Hamas yönetiminden önce Gazze’de güvenlik boşluğu yaşandığını fakat şimdi sokakların daha güvenli olduğunu söyledi.

Geçmiş dönemde olduğu gibi son dönemde de bazı sorunlar olduğunu bildiren Alexius, bu sorunların kişisel boyutta olduğunu ifade etti.

Öte yandan, Gazze’deki Filistin Hükümeti de Gazze’de yaşayan Hıristiyanlara dinleri nedeniyle ayrımcılık yapılmadığını söyledi. Başbakanlık basın danışmanı Tahir En-Nunu, DW kanalına verdiği demeçte, “Hıristiyanlar da Gazze’de Müslümanlar gibi huzur ve güven içinde yaşıyorlar. Aralarında hiçbir fark yok” dedi. En-Nunu, yetkililerin daima Hıristiyanların sorunlarına ve taleplerine kulak verdiğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Ocak 2023 (19) içerik yüklenmiştir.