FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze, Büyük Cezaevi ilan edilmelidir

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye bugün (12 Kasım Perşembe) Gazze’deki ofisinde Uluslararası Kızılhaç Örgütü’nden bir heyeti kabul etti. Görüşmede insan haklarıyla ilgili birçok mevzu ele alınırken; heyet örgütleri ile Gazze hükümeti arasındaki ilişkinin çok iyi olduğunu, hükümetin çalışmaları konusunda her türlü desteği sağladığını belirterek, tarım, sağlık su vb. konularda sunduğu hizmetlerden de örnekler verdi.

Başbakan Heniyye ise, Kızılhaç Örgütü heyetinden Gazze’yi ‘Büyük cezaevi’ ilan etmesini isteyerek, kuşatma altındaki halka hizmet verebilmeleri için bakanlıklara ve belediyelere daha fazla destek sunmalarını istedi. Heniyye devamla, Kızılhaç Örgütü’nün sunacağı hizmetler için gereken tedbirleri almaya hazır olduklarını ifade etti.

İşgal hapishanelerindeki esirler konusuna da değinen Heniyye, esirleri cezalandırmaya son verilmesi ve sıkıntılarının giderilmesini istedi.

Gazze’de siyasi tutuklu bulunmadığını belirten Heniyye, siyasi tutukluların içerde kalmaması için azami gayret gösterdiklerini, ama buna rağmen Kızılhaç’ın siyasi tutuklu olduğunu iddia ettiği kişiyi de serbest bırakmaya hazır olduklarını ifade etti.

Batı Yaka’daki tutuklamalara da değinen Heniyye; öğrenci, öğretmen, üniversite hocası, kadın, çocuk ve yaşlı insanların sadece siyasi nedenlerle tutuklandıklarını sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.