FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze doğalgazı çeyrek asır Filistin’i besleyebilir

İşgal altındaki Kudüs şehrinde faaliyet gösteren İsrail elektrik şirketi, Gazze açıklarında bulunan doğalgaz rezervinin Batı Yaka ve Gazze’deki Filistinlilere çeyrek asır yetebilecek kapasitede olduğunu belirtti.

İsrail şirketi yaptığı açıklamada, buradaki gazın yaklaşık 33 milyar metreküp olduğunun tahmin edildiğini, bunun çıkarılması ve pazarlanması durumunda İsrail’in beş yıllık ihtiyacını karşılayacağını kaydetti.

İsrail şirketi konu hakkında yaptığı açıklamada, 1948 yılında işgal edilmiş Filistin topraklarının kuzeyinde bulunan doğalgazın yükünü hafifletmek için hükümetten Filistin gazının pazarlanması için Filistin yönetimiyle görüşme talebinde bulunduğunu ifade etti.

Konuyla ilgili raporda, şu anda Filistin gazıyla ilgili Filistinlilerle İngiliz şirketi arasında Ramallah’ta yapılan görüşmelerin Hamas’tan bağımsız olarak yapıldığı halde, onun şu anda Gazze’de fiilen iktidar olması nedeniyle bu gazdan yararlanmasından endişe edildiğine dikkat çekildi.

Kaynaklar, İngiliz şirketiyle Filistin yönetimi arasında gaz konusunda görüşmelerin yapılması için Ortadoğu Dörtlüsü Başkanı ve eski İngiltere Başbakanı Tonny Blair’in baskı yaptığını belirtiyorlar.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Haziran 2024 (4) içerik yüklenmiştir.