FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze elektrik santralinde yakıt bitmek üzere

Filistin Enerji Kurumu, Gazze’ye elektrik sağlayan santralin bir ünitesinin yakıt kıtlığı nedeniyle dün sabah (6 Şubat Cumartesi) durdurulduğunu ve geri kalan yakıtın da santralin bir ünitesini ancak Pazar sabahına kadar çalıştırmaya yeteceğini açıkladı.

Enerji Kurumu konuyla ilgili yayınladığı açıklamasında santralin gücünün 30 megaya kadar düştüğünü ve Gazze Şeridi’ndeki kentlerin büyük oranda elektrik kesintisi yaşayacağını, elektrik kesintisinin toplamda %50 civarında olacağını ve kötü hava koşullarının devam etmesi halinde meydana gelebilecek arızalarla bu oranın %60’lara varabileceğini söyledi.

Uluslararası topluma, insan hakları kuruluşlarına, Arap ülkelerine ve İslam Konferansı Örgütü’ne çağrıda bulunan Enerji Kurumu, Gazze’nin trajediden kurtarılmasını istedi. Enerji Kurumu, Gazze’ye giren yakıtta azalma olmasından Ramallah’taki yönetimin sorumlu olduğunu söyledi.

Enerji Kurumu, Gazze’deki belediyelere, belediye meclislerine, su dağıtım kurumlarına ve Sağlık Bakanlığı’na elektirik kesintisine karşı gereken hazırlıkları yapmaları ve tedbir almaları uyarısında bulundu.

Enerji Kurumu, vatandaşlardan da teknik ekiplere yardımcı olmalarını ve ekiplerin çalışmalarını aksatmamalarını istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.