FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze fitne operasyonu’nun ayrıntıları

Gazze’nin Rafah sınırında kanunsuz bir oluşum içinde bulunan ve şehirde İslam Emirliği ilan eden tekfir düşüncesine sahip bir grupla çıkan çatışmada 14 kişi ölürken, en az 120 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Ölenler arasında Kassam komutanlarından bir kişiyle 5 polis de bulunuyor.

Filistin Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, tekfir düşüncesine sahip grupla Gazze polisi arasında çıkan çatışmada aralarında Kassam komutanı Muhammed eş-Şimali (36) ve 5 polisin de olduğu 14 kişinin hayatını kaybettiği, 20’si ağır 120 kişinin de yaralandığı ifade edildi.

Gazze polisinin çatışmanın olmaması için teslim olma çağrılarına grubun ateşle karşılık verdiğini ve etrafa gelişi güzel ateş ettiğini kaydeden kaynaklar, bunun üzerine bir polisin olay yerinde öldüğünü ve yoldan geçen sivil halktan da birkaç kişinin yaralandığını belirtti.

Kaynaklar olayla ilgili ayrıca şu bilgileri verdi: “Silahlı grup arabulucu olması için Kassam komutanlarından Muhammed eş-Şimali’nin gelmesini talep etti. Muhammed eş-Şimali olay yerine gelip kendilerine doğru yürür yürümez kendisine bir RPG mermisi atmaları üzerine Kassam komutanı eş-Şimali olay yerinde şehit oldu”.
İçişleri Bakanlığı sözcüsü İhab el-Gasin yaptığı açıklamada olayın kontrol altına alındığını, tekfircilerin sığındığı mahallin tamamıyla güvenlik güçlerinin elinde olduğunu ve görevlerini ifa ederken beş polisin şehit olduğunu belirtti.

Olay üzerine bir açıklama yapan İslamî Direniş Hareketi (Hamas) hiç kimsenin Gazze’de zorbalık etmesine müsade etmeyeceklerini ve Gazze’yi korumanın tamamıyla güvenlik güçlerinin sorumluluğunda olduğunu söyledi.

Hamas hareketi bu açıklamasını, Abdüllatif Musa adlı bir kişinin Rafah’ta İslam Emirliği ilan ettiğini duyurması üzerine yapmıştı.

Hamas hareketi sözcüsü Dr. Sami Ebu Zuhri ise dün (14 Ağustos Cuma) yaptığı açıklamada, böyle bir düşüncenin fikri bir saplantı olduğunu ve bunların dış güçlerle bir ilgisinin olmadığını belirtti.
İçişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamada bölgede anarşi ve kargaşa çıkaran hiç kimseye müsade etmeyeceklerini belirterek, böyle yapanların tutuklanıp yargı önüne çıkarılacağını duyurmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.