FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze halkı camileri doldurdu

Gazze halkı dün gece (16 Eylül Çarşamba) camileri doldurarak geceyi kıyamla geçirdi. Camileri dolduran Gazzeliler sabaha kadar Allah’a dua ettiler.

Özellikle büyük camilere koşan Gazze halkı, Mescidi Aksa’yı koruması, İslam ümmetiyle Filistin halkını birleştirmesi ve kendi uğrunda çalışan direniş mücahitlerine zafer bahşetmesi için ellerini samimiyetle Mevla’ya kaldırdı.

Gazzeli kadınlar da Kadir gecesini ihya etmek için camilere koştular. Camilerin ikinci katlarını dolduran Filistinli kadınlar yapılan dualara içtenlikle katıldılar.

Gazze halkına vaaz veren imam ve hatipler ise, başlarına gelen bela ve musibetlerden dolayı samimiyetle Allah’a dua etmelerini ve sabır göstermelerini tavsiye ettiler.

Diğer taraftan gece ile ilgili bir değerlendirme yapan İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın orta bölgedeki sözcüsü ve aynı zamanda Nusayrat Mülteci kampındaki Şehit İzzettin el-Kassam Camii imamı Yusuf Ferhat, genciyle, yaşlısıyla, kadını ve erkeğiyle Gazze halkının bu ilgisinden oldukça memnun kaldıklarını ifade etti.

Geceye aktif olarak katılan Hamas liderlerinin gittikleri camilerde cemaate imamlık yaptıkları gözlenirken, arkalarında saf duran halkın huşu içinde kıyama durdukları müşahede edildi.

El-Megazi mülteci kampındaki ed-Da’va camisinde Dr. Naib Selam imamlık yaparken, Bureyc mülteci kampındaki camide Hamas liderlerinden Şeyh Ebu Eymen Taha imamlık yaptı.

Deyru’l-Belah ve mülteci kamplarındaki Ebu Selim ve Yafa Camileriyle Zevayide, el-Meğarika, Zehra gibi büyük camiler de namaz kılanlarla dolup taştı.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2021 (27) içerik yüklenmiştir.