FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze halkı en basit haklarından mahrum halde yaşıyor

“El-İnsan” Demokrasi ve İnsan Hakları Merkezi, Rafah Sınır Kapısı’nın kapalı kalmasının Gazze Şeridi halkına etkileri konusunda hazırladığı raporda, ablukanın Gazze Şeridi’nde hayatın her alanına yansıyan olumsuz etkileri hakkında bilgi verdi.

El-İnsan Merkezi bugün (28 Temmuz Salı) konuyla ilgili yayınladığı bildiride, Rafah Sınır Kapısı’nın istisnai durumlar hariç sürekli kapalı tutulduğuna dikkat çekerek, kapının geçen yıl 24 Ekim olaylarından bu yana 257 gün kapalı ve sadece 19 gün açık kaldığını söyledi.

Rafah Sınır Kapısı’nın kapalı olmasının Gazze Şeridi’nde yaşayan Filistinlileri en basit haklarından dahi mahrum ettiğini kaydeden El-İnsan Merkezi, bu hakların başında tedavi, eğitim ve serbest dolaşım haklarının geldiğini bildirdi.

Rafah Sınır Kapısı’nın kapalı olmasından en çok etkilenenin sağlık hizmetleri olduğunu ifade eden El-İnsan Merkezi, Sağlık Bakanlığı’nın ilaç sıkıntısı çektiğini açıkladı.

Mısır tarafından hukuki sorumluluğunu yerine getirmesini ve Rafah Sınır Kapısı’nı açmasını isteyen El-İnsan Merkezi, uluslararası hukukun ve anlaşmaların Mısır’a ablukayı kırma ve Rafah Sınır Kapısı’nı sürekli olarak açık tutma imkânı verdiğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ekim 2021 (11) içerik yüklenmiştir.