FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze halkı Filistinli tutuklular için dayanışma gösterisi düzenlendi

Gazze’de İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklular için dayanışma gösterisi düzenlendi.

Gazze kentinde Kızılhaç binası önünde bir araya gelen göstericiler, İsrail hapishane yönetiminin, kış mevsiminin girmesiyle tutukluların ihtiyaç duyduğu kışlık giysi, örtü ve battaniyelerin girişine izin verilmediğini belirtti.

Tutuklu annesi Ümmü Ebu Şelluf, İsrailli yetkililerin Reymun Cezaevi’nde kalan oğluna kışlık kıyafet göndermesine engel olduğunu ve oğlunun sağlığından endişe ettiğini ifade ederek, “Vicdan sahiplerine sesleniyorum. Esirlerimizin arkasında duralım, sıkıntılarına son verelim” dedi.

Filistin Engelliler Birliği Başkanı Avni Matar da cezaevlerindeki hasta tutukluların tedavilerinin ihmal edildiğini, tutuklu bulunan engelli vatandaşların da zor şartlar altında hayatını idame ettirdiğini söyledi.

Uluslararası topluma, Arap Birliği’ne ve Mısır’a tutuklulara yönelik uygulamalarına son vermesi için İsrail yönetimine baskı yapması çağrısında bulunan Matar, hasta ve engelli tutuklular için gerekli tedavi imkanlarının sağlanmasını, kaldıkları hapishane koşullarının iyileştirilmesini istedi.

Matar, cezaevinde tutukluların kötü şartlar altında yaşadığını savunarak, “İsrail engelli tutuklulara yönelik kanun dışı yargılamalar yaparak, gıda ve ilaç ihtiyaçlarına engel oluyor” diye konuştu.

Gazze Hükümeti Esirler Bakanlığı verilerine göre, İsrail cezaevlerinde aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu 4 bin 800’e yakın Filistinli tutuklu bulunuyor. Tutuklulardan 120’den fazlasının engelli, bin 400’ünün ise hasta olduğu belirtiliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Şubat 2023 (18) içerik yüklenmiştir.