AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze halkı Mursi döneminde yıkılan tüneller nedeniyle sıkıntılı bir Ramazan geçiriyor

Ramazan ayının girmesiyle birlikte Gazze Şeridi’nde camiler sabah namazında dahi Cuma namazı gibi dolmaya başladı. Gazze camilerinde imamlar, kunut dualarında Filistin için olduğu gibi Mısır ve diğer İslam ülkeleri için de dua etmeyi unutmadı.

Ebu Muhammed Kasım, Ramazan boyunca her namazda huzurlu ve güvenli bir ülke olmasını dileyerek Mısır ve Mısır halkı için dua edeceğini söyledi.

Gazze Şeridi’nde teravih namazlarının da ayrı bir tadı var. Teravih namazı boyunca imamların sesleri diğer tüm sesleri bastırır ve kalplere huzur verir. Yatsı ezanından birkaç dakika önce caddeler teravih namazına giden erkek, kadın ve çocuklarla dolar.

Gazzelilerin Ramazan ihtiyaçlarını gidermek için koşuşturduğu Gazze çarşılarında abluka nedeniyle birçok ürünün kıtlığı, Mısır ile Gazze Şeridi arasındaki tünellerin kapatılmasının olumsuz etkileri hissediliyor.

Gazzeli tacirlerden Ebu Isam Bülbül, çarşıda birçok ürün olduğunu Mursi döneminde fakat tünellerin kapatılması nedeniyle birçok ürünün de tükenmeye başladığını söyleyerek, işgal güçlerinin kontrolündeki Kerem Ebu Salim Kapısı’ndan giren ürünlerin sınırlı olduğunu belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2023 (36) içerik yüklenmiştir.