FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze halkı sokaklara döküldü

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye’nin İslami mukaddes mekanlara destek için gösteri ve yürüyüş yapılmasını istemesi üzerine bugün on binlerce Gazzeli Heniyye’nin çağrısına olumlu yanıt vererek Cibaliya, Han Yunus ve diğer şehirlerde gösteri yaptı.

Başta İslamî Direniş Hareketi (Hamas) olmak üzere birçok direniş grubunun da destek verdiği gösteriye katılan on binler taşıdıkları bayraklarla gösteriye renk kattılar.

“Lebbeyk ya Aksa”, “Aksa, canımız sana feda” sloganlarıyla göğü inleten göstericiler, işgal rejiminin tecavüzlerine cevap vermesi için direnişin önündeki engellerin kaldırılmasını istediler.

Gösteriye katılan Filistin Meclisindeki Islah ve Değişim Grubu sözcüsü milletvekili Muşir el-Mısri, işgal devletinin ateşle oynadığını belirterek, işgalci hükümetin Hz. İbrahim Camisi ile Bilal Camisini ulusal tarihi eserler listesine almakla bölgeyi saatli bir bomba haline getirdiğini ifade etti.

Diğer taraftan, bugün (05 Mart) el-Halil şehrinde, Cuma namazının ardından Hz. İbrahim Camisinde yapılan gösteriye çok sert müdahale eden işgal güçleri, başta Filistin Ulusal Girişim Hareketi Genel Sekreteri Mustafa el-Bergusi olmak üzere birkaç kişinin yaralanmasına neden oldular.

Siyonist işgal ordusu, Filistin bayraklarıyla camiden çıkan Müslümanlara plastik mermi, göz yaşartıcı bomba, cop ve yakıcı madde içeren gazlarla saldırdı. Saldırı neticesinde milletvekili Mustafa Bergusi ve Filistin Başkadısı Teysir Temimi’nin yanı sıra birkaç Filistinli vatandaş daha yaralandı.

İşgal hükümetinin aldığı son kararı protesto etmek için el-Halil şehrine komşu şehir, kasaba ve köylerden gelen onlarca Filistinli bugün Hz. İbrahim camisinde Cuma namazı kıldı. Milletvekili Bergusi de işgal hükümetinin kararını protesto etmek ve el-Halil halkının yanında olduğunu ifade etmek için el-Halil şehrine gelmiş ve halkla birlikte Cuma namazını kılmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.