FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze halkı teravih namazı için camileri dolduruyor

Dünyanın dört bir köşesindeki Müslümanlar gibi Gazze halkı da mübarek Ramazan ayında havaların sıcaklığına ve rutubete rağmen sevabının büyüklüğü nedeniyle teravih namazını kılmaya gayret ediyor.

Gazze Şeridi’nde, Abbas-Feyyad yönetiminin Gazze’ye elektrik sağlayan santralin yakıt parasını asılsız gerekçelerle işgal devletine ödememesi nedeniyle yaşanan elektrik sıkıntısı hayatın her alanını olumsuz etkilerken, yatsı ezanının duyulmasıyla birlikte kadın-erkek, yaşlı-çocuk ablukanın getirdiği sıkıntılara aldırış etmeden camilere koşuyor.

Ellili yaşlardaki Ebu Muhammed Es-Sekafi, yaşına rağmen teravih namazını eksiksiz kılmaya gayret ediyor. “Bu yaşımda teravih namazını tam olarak kılmadan Ramazan ayının geçip gitmesini düşünemiyorum” diyen Ebu Muhammed, teravih namazının ruhun ve bedenin gıdası olduğunu ve Ramazan ayında sevapların katlanarak arttığını hatırlatıyor.

Bir diğer Filistinli, Ebu’l-Abd Eslim de Ebu Muhammed ile aynı görüşü paylaşarak, teravih namazının mağfiret ve rahmet ayı Ramazan’ın özelliklerinden biri olduğunu, aşırı sıcaklara rağmen insanların teravih namazıyla Ramazan’ın manevi havasını hissettiklerini ifade ediyor.

Milletvekili Dr. Salim Selame ise Ramazan ile ilgili makalesinde teravih namazına teşvik ederek, “Ey Müslüman! Cennette derecelerini yükseltmek için bu mübarek gecelerde çokça namaz kıl” diyor.

Gazze halkından Ebu’l-Velid Zahir de, “Her Ramazan kardeşlerimle birlikte teravih namazını camide cemaatle kılmaya gayret ederim” diyerek, bu yıl yaşadıkları uzun süreli elektrik kesintilerine ve hava sıcaklığının neredeyse kaynama derecesine yükselmesine rağmen teravih namazını bırakmadıklarını dile getiriyor.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Ağustos 2022 (15) içerik yüklenmiştir.