FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze halkı : Uşaklık yapacağımıza şerefimizle ölürüz

Siyonist işgal devletinin tarihte görülmemiş bir şekilde silah depolarının bütün kapılarını açarak Gazze’ye karşı başlattığı vahşi savaşın 1. yıldönümünün yaklaştığı şu günlerde Gazze halkı Arap ve Müslüman ülkelerin kendileriyle dayanışma içine girmek ve üzerlerindeki kuşatmayı kaldırmak için harekete geçeceğini düşünüyorken, basın yayın organları Amerika’nın yardım ve desteğiyle Mısır’ın Gazze sınırına çelikten duvar öreceği haberini verdiler.

Çelik duvar, hayatında bir gün bile Kahire, Amman veya Riyad’daki bir vatandaş gibi yaşamayan Gazze’nin hasta, yaşlı, çocuk ve kadınları için hayat damarı, nefes borusu ve oksijen tüpü mesabesinde olan tünelleri hedef alıyor.

Filistin Basını, Mısır’ın Gazze kuşatmasını daha da ağırlaştırmak ve buradaki halkı ve dolayısıyla Hamas hareketini cezalandırmak için yaptığı duvarla ilgili olarak Gazze halkının nabzını tuttu. Bakın Gazze halkı duvarı nasıl değerlendiriyor:

Gazze’de öğretmenlik yapan Malik Haşim: “Basın yayın organlarının büyüttüğü ve Mısır hükümetinin de kasılarak bahsettiği bu duvar Filistin halkının rızkını aramasını engellemeyecektir. Filistin halkı bunu onurundan ödün vermeden başaracaktır.”

Haşim sözlerini şöyle sürdürdü: “Siyonistlerle Amerikalıları hoşnut ederek refah içinde yaşamaktansa şeref ve onurumuzla ölmeyi tercih ederiz.”

Ticaretle uğraşan Ebu Halid Şatır ise şöyle diyor: “Bütün dünya Gazze’nin boyun eğmesini istiyor. Onların bizden ne isteğini iyi biliriz. Onlar bizden İsrail’i bir devlet olarak tanımamızı istiyor. Biz onlara şöyle diyoruz: Gazze halkı için geride sadece onur kalmış, onu da asla bırakmayacak.”

Şatır da sözlerini şöyle sürdürdü: “Tarihte hiç kimsenin mezar taşına “açlıktan öldü” yazılmamış. Bizler Allah’ın bizi terk etmeyeceğine ve sürekli yanımızda olacağına inanıyoruz.”

El-Hac Ebu Musa (66) ise: “Şu geçirdiğim ömrümde bunun benzerini görmedim. Felaketler, kuşatmalar ve savaşlar gördük. Fakat bugün yapılanın bir benzerini görmedik” şeklinde konuştu.

Ebu Muhenned adlı Gazeli ise: “Bu duvar ümmetin alnına sürülmüş bir lekedir. Bu yeni bir Guantanamo kapısıdır” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (69) içerik yüklenmiştir.