FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze halkı yeniden imarın gecikmesini protesto etti

Siyonist işgal rejiminin dayattığı 51 günlük savaşta evleri yerle bir olan ve evlerinden uzaklaşmak zorunda kalanlardan binlerce kişi bugün Gazze Şeridi’nin birçok yerinde Gazze’nin yeniden imarının gecikmesini protesto etti.

Meydanlara inen Filistinliler, Birleşmiş Milletler’den ve Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Örgütü (UNRWA)’dan savaşta yerle bir edilen evlerinin yeniden inşa edilmesini istedi.

Mülteciler İçin Halk Komisyonu ile Evleri Yıkılan Aileler Komisyonu’nun çağrısı üzerine yapılan eyleme katılan halk, Gazze kuşatmasının kaldırılmasını ve Gazze’nin yeniden imarı için gereken malzemenin geçişinin kolaylaştırılmasını isteyen dövizlerin yanında UNRWA’dan sorumluluğunu yerine getirmesini isteyen pankartlar taşıdı.

Etkinlikte Evleri Yıkılan Aileler Komisyonu adına okunan basın açıklamasında, Gazze’nin yeniden imarı için bağışta bulunan ülkelerle Arap Birliği’ne, İslam Konferansı Teşkilatı’na, BM Genel Sekreteri’ne çağrıda bulunan Filistin halkı, savaşta yıkılan evlerin ve kurumların acilen yeniden yapılmasını istedi.

Açıklamada, savaşın üzerinden üç ay geçmesine rağmen yeniden imarın henüz başlamadığı, kuşatmanın hâlâ sürdüğü ve elektriklerin kesik olduğu belirtilerek, direniş gruplarından imara izin vermeyen işgalciye füzelerini çevirerek onun da güven ve istikrar görmemesini sağlaması istendi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Mayıs 2024 (47) içerik yüklenmiştir.