FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze için 43 ülkeden 1500 kişi toplandı

Mısır’ın, Filistin halkıyla dayanışma için Gazze’ye geçiş yapmak için Kahire’de bir araya gelen yüzlerce kişiden sadece 86’sının Gazze’ye giriş yapmasına izin verdiği belirtildi.

Filistin hükümetine bağlı Sınır Kapıları İdaresi bugün sabah (31 Aralık Perşembe) yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Kahire’de dayanışma için Gazze’ye giriş yapmak isteyen yüzlerce kişiden sadece 86’sının geçiş yapmasına izin verildi. Dün gece geç saatlerde Rafah’tan Gazze’ye giriş yapmasına izin verilen dayanışmacılar değişik ülkelere mensup. Çoğunluğunu ise Amerikalılar, İngilizler, Fransızlar ve Japonlar oluşturuyor.”

Dayanışmacıların iki grup halinde giriş yaptıklarını belirten Sınır Kapıları İdaresi, birinci grupta 50, ikinci grupta ise 36 kişinin bulunduğunu, Mısırlı yetkililerin dayanışmacıların özel eşyalarının dışında beraberlerinde getirdikleri yardımları geçirmelerine izin vermediğini ifade etti.

Şu anda Kahire’de, Filistin halkıyla dayanışmak ve onların yaşadığı dramı yerinde görmek için Gazze’ye giriş yapmayı bekleyen 43 ülkeden toplam 1500 kişi bulunuyor. Bekleyen grupta ilk sırada 700 kişiyle Amerikalıların, ardından 300 kişiyle Fransızların geldiği belirtilirken, 1500 kişi arasında insan hakları konusunda duyarlı Yahudiler de var. Yabancı uyruklu bu insanlar savaşın birinci yıldönümünde Gazze’ye geçip Filistin halkıyla dayanışma içinde olduklarını dünyaya duyurmak istiyorlar. Mısır hükümeti ise üç haftadır Kahire’de bekleyen bu kalabalık grubun giriş yapmasına izin vermiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2021 (47) içerik yüklenmiştir.