FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze imarı için herkese kapımız açıktır

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, Arap Birliği veya herhangi bir devletin, Gazze’nin imarı için yapılacak yardımlara gözcülük etmesini ve bu iş için her türlü şeffaflığı esas alan Filistinlilerden ve Araplardan oluşturulacak bir komisyon kurulmasını memnunlukla karşılayacaklarını belirtti.

Başbakan İsmail Heniyye bugün (27 Ocak Salı) yaptığı basın toplantısında şöyle dedi: “Filistin hükümeti, Gazze’nin imarı için çaba gösterecek bütün taraflara gereken her türlü kolaylığı sağlamaya hazırdır. Filistin hükümeti Gazze’nin imarı için gelecek yardımları teslim alma hırsı içinde değildir. Bunun için de çalışmıyor. Bizim görevimiz, gelen bu yardımların yerine ulaşıp ulaşmadığını denetlemek, Filistin halkının çektiği sakıntıları azaltmaktır. Dünyanın bütün hazineleri bizim nezdimizde Filistinli bir çocuğun bir damla kanına denk olamaz.”

Sınır kapıları kapalı dururken ve kuşatma devam ederken, Gazze’nin imar edilmesinin imkânsız olduğunu belirten Heniyye, Arap ülkeleriyle uluslararası çevrelerin Gazze halkının bu insani isteğini yerine getirmek için çabalarını sürdürmesi gerektiğini söyledi.

Zarara uğrayan Gazze halkının rahat olmasını isteyen Heniyye, başlattıkları acil planlama ile hiç kimseyi aç ve açıkta bırakmayacaklarını, onur ve izzetin timsali şehit ve yaralı ailelerinin yanında durmaya devam edeceklerini belirtti.

Başbakan İsmail Heniyye, Gazze vahşetiyle ilgili Avrupa’nın tutumunu da eleştirerek şöyle dedi: “Avrupa kurban ve mazlum bir halka yaşadığı vahşetin sorumluluğunu yüklüyor. Özgürlük, eşitlik ve adalet sancağını dalgalandıran Fransa’dan kuşatmayı daha da sıkı hale getirmek için Gazze sahillerine gemi göndermesini değil; Gazze’ye seyyar hastaneler getirip yasaklanmış silahlarla ağır yaralanan masum insanları tedavi etmesini ya da iki yıldır yaşanan kuşatma nedeniyle büyük sıkıntılar çeken Gazze halkına bir yardım köprüsü kurmasını beklerdik.”

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (19) içerik yüklenmiştir.