DünyaFilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze imarı konferansı, Abbas’ı destekleme konferansı olmuştur

İslamî Direniş Hareketi (Hamas), Gazze’nin imarı için Mısır’ın Şarmu’ş-Şeyh kentinde yapılan konferansın Hamas’a baskı kurmak, başkanlık süresi bitmiş olan Abbas’ın otoritesini güçlendirmek ve Filistin içi barışı sabote etmek için kullanıldığını belirtti.

İslamî Direniş Hareketi sözcüsü Fevzi Burhum konuyla ilgili olarak bugün (03 Mart Salı) yazılı bir açıklama yaptı. Burhum, Filistin Enformasyon Merkezi’ne de ulaşan açıklamada şöyle dedi: “Bu konferans, kuşatmayı kaldıracak ve sınır kapılarını açacak önemli kararları almaktan acizdir. Gazze’nin imarı için belli bir takvim belirlenmemesi, Filistin halkına ve Hamas hareketine daha fazla baskı oluşturmaktan başka bir şeyi amaçlamıyor.”

Konferansa katılanların, Gazze yıkımından işgal devletini sorumlu tutup, mesuliyeti ona yüklememelerinin, işgal devletinin bu cürümlerini tekrarlamasına yol açacağını, hatta özendirmiş olacağını belirten Burhum, “Birileri onun yaptığı cürümleri ve vahşeti gizledikten sonra neden bir daha saldırmasın ve tekrar soykırımlar işlemesin?” dedi.

Gazze’nin acilen imar edilmesi gerektiğini söyleyen Burhum şöyle devam etti: “Gazze’nin imarı konusu ahlaki ve insani bir konudur. Herkesin bunu sağlamak için çalışması gerekir. Yapılan yardımları politik malzeme olarak kullanmaya kalkışan veya bununla Hamas’a baskı yapmaya çalışanlar bunda kesinlikle muvaffak olamayacaktır.”

Başa dön tuşu
Bugün 25 Haziran 2022 (2) içerik yüklenmiştir.