AsyaFilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze imarı konferansı politik malzeme olmuştur

İslamî Direniş Hareketi (Hamas), Gazze’nin imarı konusunun politik malzeme yapılmasını ve Filistin halkının hak ve sabitelerinden vazgeçmesi için bir baskı aracı olarak kullanılmasını reddettiğini belirtti.

Konuyla ilgili olarak dün (01 Mart Pazar) bir basın açıklaması yapan Filistin hükümet sözcüsü Tahir en-Nunu şöyle dedi: “Filistin hükümeti olarak işgal güçlerinin son vahşette yerle bir ettiği Gazze’nin imarı için atılacak her adımı takdir ediyor ve memnuniyetle karşılıyoruz. Fakat, yapılacak yardımlara karşılık Filistin halkından hak ve sabitelerinden vazgeçmesinin istenmemesini istiyoruz. Mısır’ın Şarmu’ş-Şeyh şehrinde bu konuda yapılacak konferansa katılacak bazı ülkelerin açıklamaları hiç de özendirici değil. Konferanstan önce Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın yaptığı açıklamalar, Filistin içi diyalog çabalarını sabote etme girişiminden başka bir şey değildir.”

Konferansa Selam Feyyad’ın davet edilmesini de eleştiren Tahir en-Nunu, gayri meşru Sellam Feyyad hükümetinin konferansa çağırılmasının, konferansı düzenleyenlerin siyasi hedeflerin peşinde olduklarını ortaya koyduğunu belirterek, Filistin halkının uluslararası baskı ve şantajlara boyun eğmeyeceğini ve siyasi amaçlı yardımları da kesinlikle kabul etmeyeceğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Haziran 2021 (30) içerik yüklenmiştir.