FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze kapıları herkese açıktır

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın önde gelen liderlerinden milletvekili Muşir el-Mısri, Gazze’deki meşru Filistin hükümetinin hiç kimsenin Gazze’ye girişini engellemediğini belirterek, Gazze’ye girişlerin yasal ve yürürlükteki kanunlara uygun olması gerektiğine işaret etti.

Mısri, bugün (05 Eylül Cumartesi) yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Gazze’nin kapıları bütün Filistinliler için açıktır. Burası herkes için ana kucağı gibi sıcak bir yurttur. Gazze’deki operasyonun ardından buradan kaçan veya dışarıda olup da buraya gelmek isteyenlere kanunlara uymak kaydıyla buraya gelebileceklerini defalarca duyurduk. Gazze’nin, adaletten kaçan birkaç suçlunun dışında hiç kimse ile bir sorunu yoktur. Bu canilerin de er veya geç adaletin önünde hesap vermeleri gerekir. Kaçış sonsuza dek onları koruyamayacaktır”.

Fetih liderlerinin son zamanlarda yaptıkları çağrılara da değinen Mısri şöyle dedi: “Gazze kapıları bütün Filistinliler için açıktır. Kapılar hiçbir zaman kapanmadı. Fakat Gazze ormanda bir vadi değildir. Burayı ulusal bir Filistin yönetimi idare ediyor. Dolayısıyla buraya dönmek isteyen bir kişi öncelikle meşru hükümetle koordine içine girmesi gerekir. Hükümeti görmezden gelen ve kanunları hiçe sayan bir yaklaşım hiç kimseye bir fayda sağlamayacaktır”.
Gazze’ye giriş için öne sürdükleri şartın Ulusal Meclis Başkanı Selim ez-Za’nun için de geçerli olduğunu belirten Mısri şöyle dedi: “Bir yerden başka bir yere giderken uyulması gereken kanunlar her yerde var. Bunlar dünyanın her yerinde var olan uygulamalardır. Bu kanunlar ez-Za’nun dâhil herkese uygulanır. Fakat bir iletişim olmadan ve koordine sağlanmadan meselenin basında tartışılması, Fetih’in diyaloga ilişkin iyi niyet beslemediğini gösteriyor”.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.