FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze konvoyu açlık grevine başlayacak

Rafah Kapısı aracılığıyla Gazze Şeridi’ne girmek için yola çıkan ve Ürdün’ün Akabe limanında bekleyen Gazze’ye Özgürlük Konvoyu’yla ilgili belirsizlik sürerken kafile üyelerinden bir bölümünün Mısır’ın tavrını protesto için açlık grevine başlayacağı bildirildi.

Kafile sözcüsü Zahir Beyravi bugün (27 Aralık Pazar) basına yaptığı açıklamada Mısırlı yetkililerin kafilenin Ariş limanından giriş yapmasını istemesinin ardından kafilede yer alanların hayal kırıklığı yaşadığını ifade ederek, Akabe’den Ariş limanına yolculuğun oldukça uzun ve masraflı olduğuna işaret etti.

Mısırlı yetkililerin kafilenin mahiyeti hakkında yanlış kanaate sahip olduğunu belirten Beyravi, kafilenin Gazze’ye götüreceği tıbbi yardımlar zarar görmeden sorunun bir an önce çözülmesini istediklerini dile getirdi.

Mısırlı yetkililere seslenerek kafilenin Akabe’den yaklaşık iki saat uzaklıktaki Nuveybe limanından Mısır’a giriş yapmasına izin vermesini isteyen Beyravi, kafilenin insani hedeflerle yola çıktığını hatırlattı.

Konvoya eşlik eden 500 dayanışmacının sorunun büyümesine yol açan gelişmeleri kaygıyla izlediğini söyleyen Beyravi, Akabe limanında Mısırlı yetkililerden müjdeli bir haberin gelmesini beklediklerini belirtti.

Öte yandan, kafilede yer alan aktivistlerden bir grubun bugün Siyonist işgal güçlerinin Gazze’ye açtığı savaşın yıldönümü münasebetiyle ve Nuveybe limanının kullanılmasına izin vermeyen Mısır Hükümeti’nin tavrını protesto için açlık grevine başlayacağı bildirildi.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Mayıs 2021 (57) içerik yüklenmiştir.