FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze konvoyu Mısır’a giremedi

Gazze’ye giden Filistin’e Özgürlük Konvoyu, Ürdün’ün liman kenti Akabe’den Mısır’a geçemedi. Mısır, konvoy ekibini getirecek gemiye izin vermedi. Mısır’ın engellemesi sebebiyle konvoy ekibi geceyi Akabe’de geçirmek zorunda kaldı. Ekiptekiler bir ateş yakarak etrafında toplandı. Ekibin bir kısmı uyku tulumlarıyla sokakta yatarken yer bulanlar geceyi araçlarında geçirmek zorunda kaldılar.

Konvoyun Kızıldeniz üzerinden Nueybe Limanına geçmesi için Mısır hükümetinden izin çıkması bekleniyor.

Konvoyda bulunan Amerika ve İngiliz vatandaşları ise gerekirse arabalarını yakacaklarını ifade ettiler. Amerikan ve İngilizler, ülkelerinde Mısır aleyhine protesto eylemleri başlatacaklarını belirttiler. Konvoyun organizatörü George Galloway ise “Biz Gazze’ye girmek için binlerce kilometre yoldan geldik. Burada bekleyişimizi sürdüreceğiz. Ama Mısır izin vermezse protesto eylemlerine başlayacağız. Hem şuan bulunduğumuz Akabe’de hem de Amerika, İngiltere ve Avrupa ülkelerinde ne gerekiyorsa yapacağız. Bizim eylemimiz son derece insani bir hareket. Kimseye bir düşmanlığımız yok” diye konuştu.
Konvoy ekibinin bu geceyi de arabalarında veya açık alanda geçirmesi bekleniyor. Konvoy ekibinde bulunanlar, Gazze’ye geçeceklerine inanıyorlar. Hiç biri ümitsizliğe kapılmıyor. Konvoy ekibindekiler “Biz gemileri yaktık. Geri dönüş yok” diyorlar.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Mayıs 2021 (10) içerik yüklenmiştir.