FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze konvoyu Suriye’ye geri dönüyor

Mısır’ın giriş izni vermemesi üzerine beş gündür Ürdün-Akabe Limanı’nda bekleyen Gazze’ye Özgürlük Konvoyu’na, Akdeniz kıyısındaki Ariş’ten girmesi teklif edildi. Konvoyun, Suriye’nin Lazkiye şehrine gideceği, oradan da Kahire’nin isteği doğrultusunda, Ariş’e geçeceği açıklandı. Konvoy sözcüsü Zahir Beyravi, Türk hükümeti elçisi ve Akabe’deki Mısır konsolosluğu arasında yapılan görüşmelerin ardından, konvoyun Suriye’ye dönmesine karar verildiğini açıklandı.

Ürdün’deki konvoy temsilcisi Maysara Malas, “Umarız Mısır daha fazla engel çıkarmaz. İsrail’in Mısır’ın siyonist devlete hizmet eden kararlarına müdahale etmesi çok talihsiz bir durum” şeklinde konuşurken; İHH İnsani Yardım Vakfı yetkilileri ise, Dışişleri Bakanlığı’nın Mısırlı yetkililerle görüşmesinden sonra iznin çıktığını belirtti.

Mısır, El-Ariş’ten giriş yapacak konvoyun Rafah kapısından 3-7 Ocak tarihleri arasında Gazze’ye girmesine izin verecek. Konvoyun geçişine izin verilmemesi üzerine beş İngiliz, Gazze’ye girişlerine izin verilinceye kadar açlık grevine başlamıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.