FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze kuşatması derhal kaldırılmalıdır

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Koordinatörü John Holmes, Siyonist işgal devletinin Gazze’ye uyguladığı ambargonun burada yaşayan halkın insani durumunu çok kötü bir şekilde etkilediğini belirterek, kuşatmanın derhal kaldırılmasını ve Rafah sınır kapısının da açılmasını istedi.

Dün (02 Mart Salı) Gazze’ye yaptığı ziyaretin ardından bir basın toplantısı yapan Holmes, insanlıkla bağdaşmayan bu durumun Filistin konusunda taraf olanların siyasi başarısızlıklarının da bir göstergesi olduğunu söyledi.

Gazze halkının karşı karşıya olduğu toplu cezalandırmayı ve uygulanan kuşatmayı şiddetle kınadığını belirten BM yetkilisi, kuşatma neticesinde bölgede fakirliğin ve işsizliğin had safhaya ulaştığına dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Buradaki durumu müşahede etmemiz ve gelişmeleri yakından takip etmemiz isabetlidir. Devam eden bu insanlık dramı karşısında ortaya konan tavır hiç de olumlu değil.”

Tünellerin şu aşamada tamamıyla kapatılmasına karşı olduklarını dile getiren BM İnsan Hakları Koordinatörü Holmes, “Çünkü Gazze’nin ihtiyaçlarını büyük oranda karşılayan bu tünellerin kapatılması var olan sıkıntıyı katlayacaktır. O nedenle kuşatmanın bir an önce kaldırılmasını ve Rafah sınır kapısının da açılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Ocak 2022 (22) içerik yüklenmiştir.