FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze kuşatması insanlık suçudur

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, Gazze Şeridi’ne uygulanan ambargonun insanlık suçu olduğunu belirterek, uluslararası toplumu ambargonun kaldırılması için gereken sorumluluğu üstlenmeye davet etti.

Filistin Dışişleri Bakanlığı, dün (22 Eylül Salı) yayınladığı bildiride, Heniyye’nin Dışişleri Bakanı sıfatıyla Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantısından önce BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’a bir mektup gönderdiğini açıkladı.

Heniyye, uluslararası topluma Filistin sorunu ve özellikle Gazze’deki durum karşısındaki hukuki ve ahlaki sorumluluğunu hatırlattı.

Gazze Şeridi’ne uygulanan ambargonun insanlık suçu olduğunu vurgulayan Heniyye, “İsrail”in yaptığı toplu cezalandırmanın 4. Cenevre Anlaşması’na ve tüm uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu kaydetti.

Heniyye, BM Genel Kurulu toplantıları sırasında ambargonun kaldırılması ve Gazze halkına uygulanan zulme son verilmesi için çaba harcanmasını istedi.

Mektubunda Gazze’de yaşayan halkın sıkıntılarını da anlatan Heniyye, Ocak 2009’da işgal güçleri tarafından evleri yıkılan binlerce Filistinlinin yeniden imar sözünün yerine getirilmesini beklediğine dikkat çekti.
Filistin halkının demokratik tercihiyle seçilmiş meşru hükümet Filistinlilerin temsilcisi olarak kabul edilmedikçe Filistin sorununun çözümü yolunda ilerleme sağlanamayacağını hatırlatan Heniyye, Filistin Hükümeti’nin bağımsız bir Filistin devleti kurulması için atılacak her adımı destekleyeceğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ekim 2021 (11) içerik yüklenmiştir.