FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze kuşatmasına Arap ülkeleride ortaktır

İngiliz parlamenter George Galloway, Gazze kuşatmasını kırmak için hazırlanacak Hayat Damarı-3 kafilesine Venezuella Devlet Başkanı Hugo Chavez’in başkanlık edeceğini belirterek, Gazze’ye uygulanan kuşatmaya bazı Arap ülkelerinin de iştirak ettiğini ifade etti.

200 kişilik Hayat Damarı-2 kafilesinin başında dün (15 Temmuz Çarşamba) Rafah sınır kapısından geçiş yapan Galloway yaptığı açıklamada, “Bizler, Filistin halkıyla dayanışmak için buradayız. Filistin halkı üzerindeki ambargoyu delmek ve buradaki insanlarla dayanışmak için Çin, Amerika ve Fransa’dan kafile göndermeye devam edeceğiz. Kuşatma kalkıncaya kadar kafile göndereceğiz” şeklinde konuştu.

Kafiledeki dayanışmacıların Gazze’ye girişine izin veren Mısırlı yetkililer, kafilenin beraberinde getirdiği yardımların geçişine ise izin vermediler. Mısırlı yetkililer, yardımların geçişine daha sonraki günlerde izin verileceğini ifade ettiler.

Galloway yaptığı açıklamada, yardımları birkaç gün sonra Rafah sınır kapısından içeri sokacaklarını belirterek, bu yardımları kesinlikle işgal güçlerinin kontrolündeki Kerem Ebu Salim kapısından sokmayacaklarını dile getirdi. Gallowey açıklamasında ayrıca Amerika başkanı Obama’dan terör devletinin tarafını tutmaktan vazgeçmesini ve demokratik tercihinden dolayı cezalandırılan ambargo altındaki Filistin halkının sıkıntılarına el atmasını istedi.

Gazze kuşatmasını kırmak ve buradaki mahsur insanlarla dayanışmak için Amerika’dan yola çıkan 200 kişilik Hayat Damarı-2 kafilesinin beraberinde ilaç, tıbbi malzeme ve çocuklar için oyuncak getirdiği bildirildi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (75) içerik yüklenmiştir.