FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze kuşatmasına Birleşmiş Milletler taraftır

Milletvekili Yahya Musa, insani yardımların kara yoluyla Gazze’ye ulaştırılmasını talep eden Birleşmiş Milletler sözcüsü Martin Nesirky’nin yaptığı açıklamaları şiddetle kınadıklarını belirtti.

Birleşmiş Milletler sözcüsü Nesirky’nin yaptığı sorumsuz açıklamalar üzerine bugün (24 Temmuz Cumartesi) basın açıklamasında Musa şöyle dedi: “Bu tavır garip bir tavırdır. Kınanması gereken bir tavırdır. Bu açıklama, Birleşmiş Milletler’in nasıl bittiğini gösteriyor. Birleşmiş Milletler artık nezih bir kurum olmadığı gibi, tutumlarında da dengeli değildir. Şu anda Amerika’nın çıkarları doğrultusunda hareket eden bir kurum haline gelmiştir”.

Musa sözlerini şöyle sürdürdü: “Halbuki Birleşmiş Milletler’in taraf olmak yerine işgal rejimini kuşatmayı kaldırmaya zorlayacak bir karar alması gerekirdi. Üzülerek belirtelim ki Birleşmiş Milletler bu açıklamayla kuşatmanın bir tarafı olduğunu gösterdi. Onun için sürekli Birleşmiş Milletler’den Gazze kuşatmasını onaylayan ve meşru hale getiren Ortadoğu Dörtlüsü’nden çıkmasını talep ediyoruz”.

Musa daha sonra şöyle dedi: “Yine bizler, işgal rejimi uluslararası soruşturma komisyonu ile çalışmayacağını söyleyince Birleşmiş Milletler’in kararlı bir tutum belirlemesini beklerdik. Daha önce olduğu gibi şimdi de işgal rejimi Birleşmiş Milletler’i aşağılamaya devam ediyor. Birleşmiş Milletler, dünyadaki barış ve güveni sağlayacak yerde şimdi mustazaf halkların ezilmesine katkı sağlayan bir araç haline gelmiştir”.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.