FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze kuşatmasına hayır demeyen Özgür değildir

Avrupa Umut Kafilesi Başkanı İtalyan Senatosu’ndan Fernando Rossi, İsrail’in Gazze’ye uyguladığı kuşatmayı ve Gazze’deki 1,5 milyon insanın hayatını tehdit eden bu dram karşısında seyirci kalan uluslararası camianın suskunluğunu kınadığını belirtti.

Rossi, dün gece (25 Mayıs Pazartesi) geç saatlerde Gazze’ye giriş yaptıktan sonra Filistin Çalışma Bakanı Ahmed el-Kürd ile birlikte yaptığı basın toplantısında, bu kuşatmayı gören herkesin ‘Kuşatmaya hayır!’ diyeceğini düşündüklerini ve Gazze’ye uygulanan bu zulme ve kuşatmaya hayır demeyen birinin özgür olamayacağını söyledi.

Rossi açıklamasını şu sözlerle sürdürdü: “Kafilede değişik ülkelere mensup insanlar var. İtalya, İsveç, Hollanda, İrlanda, Danimarka, Fransa, İngiltere ve daha birçok ülkeden özgür insanlar var. Fakat bunların ancak bir kısmının giriş yapmasına izin verildi. Geri kalanlar, uzun ve yorucu yolculuktan sonra Rafah’ın Mısır kısmında kaldılar. Kafileye katılanların ülkeleri farklı olabilir. Bir kısmı Gazze’de bir kısmı da dışarıda kalmış olabilir. Fakat hepimizi bir araya getiren ‘Hepimiz Gazzeliyiz’ düşüncesidir.”

Rossi, yaptığı basın toplantısında ayrıca kendilerini güzel karşılayan İsmail Heniyye hükümetine ve özellikle de Çalışma bakanına teşekkür ettiklerini belirterek, aynı şekilde kafileyi koordine eden, üç hafta boyunca çekilen sıkıntılara rağmen yılmadan mücadelesine devam eden Kuşatmayı Kırmak İçin Avrupa Girişimi başkanı Arafat Madi’ye de teşekkür ettiklerini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (25) içerik yüklenmiştir.