HaberlerİranOrtadoğuSuriye

Gazze kuşatmasını kırmak için çaba gösterilmelidir

İran dışişleri bakanı Menuçehr Mutteki, siyonist İsrail’in muhasarası altındaki Gazze’ye yönelik bu insanlık dışı girişimin ortadan kaldırılması için uluslar arası çabanın zaruri olduğunu söyledi.

Suriye’de bulunan Mutteki, Suriyeli meslektaşı Velid el’Muallim’le yaptığı görüşmede, Ortadoğu bölgesinin çok hassas bir dönemde olduğunu zira uluslar arası emperyalizmin başını çeken Amerika’nın hem Irak hem de Afganistan’ı işgalinde tuttuğu öte yandan Batılı ülkelerin desteğindeki haydut İsrail’in Lübnan’ı tehdit ettiğini söyledi.

Mutteki, ayrıca İran ve Viyana grubu arasında nükleer yakıt konusunda yapılan görüşmelerle ilgili olarak Suriye’ye bilgi verdi.

Görüşmede Suriye dışişleri bakanı da, İran’la her alanda ilişkilerin geliştirilmesini isterken, halihazırda ikili ilişkiler düzeyini olumlu ve yapıcı olarak niteledi.

Bu arada Mutteki, Suriye’de cumhurbaşkanı yardımcısı Faruk eş’Şara ile de bir görüşme yaptı. Görüşmede iki ülke arasında önemli iktisadi projelerin yanısıra ikili ilişkilerin geliştirilmesi ve bölge sorunları ele alındı.

Suriye cumhurbaşkanı yardımcısı, ikili görüşmenin son derece yapıcı geçtiğini belirterek, karşılıklı görüş alış verişlerin sürdürülmesi gerektiğini dile getirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2022 (14) içerik yüklenmiştir.