FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze kuşatmasının sürmesini Ramallah’ta istemekte

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, Filistin hükümetiyle Hamas hareketinin diyalog ve iç barış konusunda istekli olduklarını belirterek, Batı Yaka’daki siyasi tutuklular serbest bırakılmadan Kahire’deki diyalog görüşmelerinin bir sonuç vermesinin beklenmediğini ifade etti.

Başbakan Heniyye bugün (31 Temmuz Cuma) Gazze’deki Bilal b. Rebah Camii’nde verdiği hutbede şunları söyledi: “Hala diyalogda ısrar ediyor ve ulusal birliğin sağlanması konusunda çaba gösteriyoruz. Fakat Batı Yaka’da tutuklamalar son bulmadan ve zindanlara atılanlar serbest bırakılmadan görüşmelerin bir netice vermesi mümkün değildir.”

Gazze Mısır arasındaki tünellere de değinen Başbakan Heniyye, bazı Filistinli vatandaşların bu tünellerde vefat etmesinden son derece üzüntü duyduklarını belirtti.

Değişik bakanlıklardan olayı takip etmelerini istediklerini belirten Heniyye, hangi şartlar altında olursa olsun, ölümlerin tekrarlanmaması için gereken tedbirleri alacaklarını ve hükümet olarak insanların hayatını koruma konusunda azami gayret gösterdiklerini sözlerine ekledi.

Tüneller konusunda bir de uyarıda bulunan Heniyye, tüneller yoluyla insanların sağlık ve ahlakıyla oynayacak olanların kanunun takibine uğrayacaklarını belirtti. Çok zor ekonomik şartlarda yaşayan insanlara kolaylık sağlanmasını isteyen Heniyye, “Siz sınırları kapatırsanız, insanları ekonomik baskılara maruz bırakırsanız ve onları bir lokma ekmekten mahrum ederseniz, bu insanların kuşatmayı kırmak için yerin üstünde veya yerin altında başka vesileler aramaları kaçınılmazdır. Bu, kuşatma altındaki insanların doğal hakkıdır” şeklinde konuştu.

Başbakan Heniyye verdiği hutbenin devamında, Avrupalı bazı yetkililerin, Ramallah’taki bazı yöneticilerin Gazze kuşatmasının devam etmesini istediklerine ve isteklerini Avrupalılara açıkça ilettiklerine dair kendilerine bilgi verdiklerini de sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.