AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze – Mısır sınırındaki tünellerin çoğu çalışmalarını durdurdu

Gazze Şeridi’yle Mısır arasındaki tünellerden yüzde 95’inin çalışması durduruldu. Görgü tanıklarından edinilen bilgiye göre, tüneller aracılığıyla inşaat malzemesi, yakıt ve gıda maddeleri ithalatı tamamen durdu.

Sınırın diğer yakasında Mısır güvenlik güçlerinin tüneller bölgesinde daha önce görülmemiş derecede sıkı güvenlik önlemleri aldığını belirten görgü tanıkları, sınırın Filistin tarafında ise daha önce tünellerden yük taşıyan kamyonların ve işçilerin bugünlerde görülmediğini, bölgede sessizliğin hakim olduğunu ve bir süre önce duyulan jeneratör seslerinin kesildiğini söyledi.

Tünel sahipleri, tünellerin çoğunun çalışmayı durdurduğunu ve Mısır güvenlik güçlerinin çok sıkı tedbirler aldığını bildirdi.

Tünellerin kapatılmasının olumsuz etkisinin Gazze pazarında açıkça kendisini hissettirdiği ve inşaat malzemeleri ve gıda maddelerinde sıkıntı yaşandığı ifade edildi.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne abluka uygulaması nedeniyle Mısır sınırındaki tüneller Gazze halkının nefes boruları görevini görüyor. Mısır’da bugünlerde yaşanan siyasi kriz tüneller bölgesini de olumsuz etkiliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2023 (30) içerik yüklenmiştir.