FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze Ramazan çadırı halktan büyük ilgi görüyor

Gazze’nin orta kesimindeki En-Nuseyrat Kampı’nda Bilim ve Kültür Merkezi’nin İslami Direniş Hareketi (Hamas) gözetiminde düzenlediği Ramazan çadırı her akşam Gazze halkından büyük ilgi görüyor.

Bilim ve Kültür Merkezi Başkanı Dr. Kemal Ğuneym, Ramazan çadırının Ramazan’ın dördüncü günü “Birlikte eşsiz ve kültürel bir Ramazan manzarası çizelim” sloganıyla açıldığını söyledi.

Ramazan çadırının “Ramazan gecelerini nasıl daha iyi değerlendiririz” düşüncesinden doğduğunu ifade eden Ğuneym, etkinliklere katılanların Ramazan’ın manevi havasını hissettiklerini, sıkıntılarının hafiflediğini ve günlük hayatlarında kendilerine yarayacak bilgiler edindiklerini kaydetti.

Ramazan çadırında Kur’an-ı Kerim ve şiir geceleri ile çeşitli kültürel etkinliklerin ve yarışmaların yapıldığını söyleyen Ğuneym, Kudüs ve Mescid-i Aksa gibi sorunların da geniş bir şekilde ele alındığını ve Yahudileştirme faaliyetleri nedeniyle Filistinlilerin çektikleri sıkıntıların anlatıldığını belirtti.

Filistin toplumunda ağırlığı olan önemli şahsiyetlerin Ramazan çadırındaki etkinliklere konuk olarak katıldığını bildiren Ğuneym, Ramazan çadırının Filistin halkının kültürünü canlandırdığını söyledi.

Ramazan çadırındaki etkinliklerin teravih namazından hemen sonra başladığına işaret eden Ğuneym, etkinliklere katılanların ağaçlarla çevrili güzel bir ortamda dertlerini ve kederlerini unuttuklarını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Ağustos 2022 (26) içerik yüklenmiştir.