FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze savcılığı Maan ve el-Arabiye’nin bürolarını kapattı

Gazze’nin başsavcısı İsmail Cibr, Maan Haber Ajansı ile el-Arabiyye televizyon kanalının Gazze’deki bürolarının kapatılmasına karar verdi.

Savcılık tarafından verilen kararda her ikisinin de Filistinlilerin aleyhine tahrikte bulunan asılsız iddiaları ve yalan haberleri yaydıkları ifade edildi.

Savcılık kararında büroları kapatılan iki yayın organı tarafından Filistin halkına karşı ve değerlerine aykırı hiçbir aslı olmayan uyduruk haberler yayılması suretiyle bölgede barışı tehdit eden bir politika izlendiği, Filistin halkının ve direnişinin imajına ciddi şekilde zarar verildiği vurgulandı.

Ramallah yönetiminin yayın organı olarak çalışan Maan Haber Ajansı tarafından uydurulan ve isimlerini açıklamadıkları söylenen siyonist işgalcilere dayandırılan bir haberde Mısır’daki Müslüman Kardeşler’in liderlerinden bazılarının Gazze’ye kaçtıkları iddia ediliyordu. Maan Ajansı bir ay önce yayınladığı bir haberde de Sina’dan Gazze’ye silahlı grupların sızdığı iddia edilmişti.

İsrail’in televizyon kanallarından daha hararetli bir şekilde Filistin direnişi aleyhine kampanya yürüten el-Arabiyye televizyonu ise Sina’daki silahlı gruplara Hamas’ın askerî kanadı durumundaki İzzettin Kassam Birlikleri’nin komutanlarının silah eğitimi verdikleri iddiasında bulunmuştu.

Her ikisinin de Filistin’deki İslâmi hareketi yıpratma amacı taşıyan ve gerçeklerden tamamen uzak, saçma ve asılsız birçok haberi piyasaya sürüldü. Bu yalan haberlerle birlikte piyasaya sürdükleri görüntülerin de genellikle montaj olduğu ortaya çıktı.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Ağustos 2022 (42) içerik yüklenmiştir.