FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze Şeridi’ne uygulanan ablukanın kaldırılması çağrısında bulundu

Kuşatmaya Karşı Halk Direnişi Komitesi Başkanı Cemal El-Hudari, uluslararası topluma seslenerek, Gazze Şeridi’ine uyguladığı ablukaya son vermesi için işgalci güç İsrail’e baskı yapmasını istedi.

Arap ve İslam ülkelerinden de üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmelerini isteyen El-Hudari, ablukanın kaldırılması ve Filistin halkının direnişinin desteklenmesi için çalışma çağrısında bulundu.

Milletvekili Cemal El-Hudari, bugün (7 Temmuz Pazar) konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ablukanın kalkmasının tüm kapıların ticari malların giriş-çıkışına açık olmasıyla, yasak mallar listesi olmadan ithalat ve ihracata izin verilmesiyle, Gazze Şeridi ve Batı Yaka arasında güvenli koridor açılmasıyla, Gazze Havaalanı ve Gazze Limanı’nın açılmasıyla gerçekleşeceğini söyledi.

Ablukadan ve sonuçlarından tamamen işgal rejiminin sorumlu olduğunu belirten El-Hudari, işgal güçlerinin ticaret mallarının ve insanların giriş-çıkışını kontrol ettiğini ve Gazzeli balıkçıların avlanma mesafesini belirlediğini ifade etti.

İşgal yönetiminin uluslararası hukuka aykırı kanunlarla çeşitli kısıtlamalar koyduğuna dikkat çeken El-Hudari, yedinci yılındaki ablukanın Gazze Şeridi’nde hayatın her alanını olumsuz etkilediğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Haziran 2022 (4) içerik yüklenmiştir.