FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze sınır kapılarının kapatılması insanlığa karşı suçtur

İnsan Hakları Merkezi Sevasiye, Kerem Ebu Salim kapısı dâhil Gazze’nin sınır kapılarının kapatılmasının insanlığa karşı bir suç olduğunu ve Cenevre Anlaşmasına da aykırı olduğunu ifade etti.

Merkez bugün (12 Nisan Salı) yayınladığı açıklamada şunları ifade etti: “İşgal güçleri sudan bahanelerle yedi gündür Kerem Ebu Salim sınır kapısını kapatmaya devam ediyor. Kapatılan bu kapı beş yıldır kuşatma altında inleyen Gazze halkının sıkıntısına sıkıntı katmıştır.”

Kerem Ebu Salim kapısının, dar olması ve gümrük işlemlerinde uygulanan sıkıntılar nedeniyle zaten Gazze halkının ihtiyaçlarını karşılayamadığını belirten İnsan Hakları Merkezi, daha çok güvenlik kapısı olan bu kapının yetersiz olsa da ihtiyaçların bir kısmını karşıladığını, işgal yönetiminin bu kapıyı kapatmakla sadece Gazze halkının sıkıntısını artırdığını belirtti.

İnsan hakları kuruluşlarına seslenen merkez, işgal rejiminin sınır kapılarını açması için baskı yapmalarını isteyerek, kuşatmanın sona erdirilmesi gerektiğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Nisan 2024 (29) içerik yüklenmiştir.