AsyaHaberler

Gazze sınırına duvar örmek haramdır

Dünya Müslüman Âlimler Birliği Başkanı Allame Yusuf el-Karadavi Mısır’ı Gazze sınırına duvar örmekten vazgeçmeye çağırarak, böyle bir eylemin kesinlikle haram olduğunu söyledi.

Allame Karadavi konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, çelik duvar inşa etme işinin tamamıyla haram olduğunu, çünkü bu duvarın Filistin halkını aç bırakarak işgalcilere teslim olmasını ve Gazze’nin nefes borusuna set çekmeyi amaçladığını söyledi.

Karadavi sözlerini şöyle sürdürdü: “Mısır hükümetinin kendi toprakları üzerinde egemenliğini kullanma hakkı olduğuna inanıyoruz. Fakat onun Filistin’deki kardeşlerinin öldürülmesine katkıda bulunmaya hakkı yoktur. Mısır’ın böyle bir cinayet işlemeye ne dini, ne ahlaki, ne insani ne de tarihi bir hakkı var.”

Filistin halkının gıda, ilaç ve yakıt ihtiyaçlarını gidermek için tünellere başvurmak zorunda kaldığını belirten Karadavi, Mısır’ın inşa ettiği bu duvarla “Gazze halkına ölüm ve yaşasın İsrail” sözünü ifade etmiş olacağını söyledi.

Allame Karadavi devamla, Mısır’la müttefik olan ülkelerle Arap Birliği ve İslam Konferansı Örgütü’nden çelik duvar inşaatını durdurması için Mısıra baskı yapmalarını istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2021 (55) içerik yüklenmiştir.