FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze’de 450 bin öğrenci eğitime başlıyor

İsmail Heniyye başkanlığındaki Filistin Hükümeti’ne bağlı Eğitim ve Öğretim Bakanlığı, yeni ders yılının bugün (23 Ağustos Pazar) başlaması için gerekli tüm hazırlıkların tamamlandığını açıkladı.

Bakanlık, Gazze Şeridi’nin her tarafına yayılmış 383 resmi okulda yaklaşık 250 bin öğrencinin bugün ders başı yapacağını bildirdi.

Filistin Eğitim ve Öğretim Bakanlığı, konuyla ilgili bir bildiri yayınladı. 200 binden fazla öğrencinin de Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Örgütü UNRWA’ya bağlı okullarda eğitime başlayacağını belirtti.

Bildiride ayrıca, bakanlığa bağlı anaokullarında da eğitimin bugün başlayacağı ifade edildi.

Öğretmenlerin okullar arası nakilleriyle ilgili çalışmaların tamamlandığını ve 11 bin öğretmenin görev başı yapacağını bildiren Eğitim Bakanlığı, geçen yıl Fetih’in çağrısıyla görevden kaçınan öğretmenlerden iki bininin görevine döndüğünü ve geriye kalan öğretmen açığının anlaşmalı öğretmenlerle giderildiğini açıkladı.

Yazılı ve sözlü sınavda başarılı olarak öğretmenlik hakkı kazanan 300 yeni öğretmenin isimlerinin önümüzdeki hafta açıklanacağını kaydeden Eğitim Bakanlığı, okulların yeni eğitim-öğretim yılına hazır olduğunu ve gerekli tüm ihtiyaçlarının sağlandığını, ders kitaplarının temin edilerek okullara dağıtılmak üzere eğitim müdürlüklerine teslim edildiğini bildirdi.

Bu yılki ders kitaplarının temininin önceki yıla göre daha iyi durumda olduğunu kaydeden Eğitim Bakanlığı, yeni kitap yetişmeyen yerlerde yeni baskı kitaplar temin edilene kadar geçen yıldan kalma kitaplarla eğitimin devam edeceğini açıkladı.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2023 (17) içerik yüklenmiştir.