FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze’de acilen yerleşim birimlerine ihtiyaç var

Filistin Ekonomi Bakanı Ziyad Ez-Zaza, Gazze Şeridi’nin aşırı derecede yerleşim birimine ihtiyacı olduğunu belirterek, 2009 yılında Gazze’de evlilik oranının artmasının da yerleşim birimi ihtiyacının artmasına yol açtığını söyledi.

Gazze’de geçen yıl yaklaşık 19 bin evlilik yapıldığını kaydeden Ez-Zaza, “Normal şartlarda bu 19 bin yeni ev daha yapılması gerekiyor demektir” şeklinde konuştu.

Filistin Ekonomi Bakanı dün (23 Ocak Cumartesi) Safa Haber Ajansı’na verdiği demeçte, Gazze Şeridi’nde eğitim ve sağlık kurumları, camiler ve diğer hizmet binalarına ilave olarak Siyonist işgal ordusunun savaşta yıktığı on bin yerleşim biriminin inşasına ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

Gazze’ye uygulanan ambargo ve gerekli inşaat malzemelerinin Gazze’ye girememesi nedeniyle yeniden imar faaliyetlerinin oldukça yavaş ve cılız bir şekilde yürüdüğünü ifade eden Ez-Zaza, ıslah edilebilecek binaların yıkılan binalardan geriye kalanlarla ıslah edilmeye çalışıldığını söyledi.

Ambargo nedeniyle oluşan olağanüstü şartlarda yıkılan binalardan çıkan malzemenin kullanılmasının bir ölçüde çözüm teşkil ettiğini belirten Ez-Zaza, bu durumun uzun vadede ise büyük bir insanlık felaketine yol açabileceğini kaydetti.

Bakanlığın inşaat için gerekli çakıl ve taşı yeraltından çıkardığını söyleyen Ez-Zaza, çıkarılan taş ve çakılın savaşta bir kısmı yıkılan camilerin ve evlerin onarımıyla cadde ve kaldırımların ıslahında kullanıldığını belirtti.
Yeraltından taş ve çakıl çıkarmanın uzmanlık gerektirdiğine işaret eden Filistin Ekonomi Bakanı, bu iş için üç şirketin görevlendirildiğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.