FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze’de elektriksizlik savaş kadar tehlikeli

Gazze Şeridi’ndeki Elektrik Dağıtım Şirketi Halkla İlişkiler Müdürü Cemal Ed-Derdesavi, Gazze’de yaşanan elektrik krizinin sonuçlarının tehlike bakımından savaşın sonuçlarından daha az olmadığını söyledi.

Santral için gerekli yakıtın girişine izin vermediği ve elektrik şebekesini tahrip ettiği için Gazze’deki elektrik krizinden tamamen Siyonist işgal devletinin sorumlu olduğunu ifade eden Ed-Derdesavi, Quds Press Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada işgal devletinin farklı bir silahla Gazze’ye yeni bir savaş açtığını belirtti.

Gazze’de yaşanan elektrik krizinin birçok nedeni olduğunu kaydeden Ed-Derdesavi, birinci ve ana nedenin 2006 yılında elektrik üretim şirketini bombalayan, Gazze’ye giren yakıt miktarını azaltan ve son savaşta Gazze’deki elektrik dağıtım şebekesini tahrip eden Siyonist işgal devleti olduğunu söyledi.

Müdür Cemal Ed-Derdesavi, yaşanan yakıt sıkıntısıyla birlikte elektriğe talebin her geçen gün artmasının da krizi büyüttüğünü ifade etti.

Elektrik kriziyle birlikte birçok kamu tesisinde zaruri elektrik tüketiminin durduğunu kaydeden Ed-Derdesavi, bu durumun sağlık gibi hayati öneme sahip sektörlere uzanmasından endişe ettiklerini dile getirdi.

Ed-Derdesavi, elektrik kesintisinin su dağıtımını da olumsuz etkilediğini belirterek, birçok kişinin kendisine su ulaşmadığı şikayetinde bulunduğunu bildirdi.

Atık su tesislerinin çalışmasının da kriz nedeniyle durabileceğini söyleyen Ed-Derdesavi, bu durumda Gazze’yi büyük bir çevre felaketinin beklediğini ve atık suların arıtılmadan doğrudan denize boşaltılacağını ifade etti.

Hastaneler dahil hiçbir sektöre gerekli elektriği sağlama sözü veremeyeceklerini söyleyen Ed-Derdesavi, şu anda 6 saat elektrik verip 12 saat kesinti uygulandığını ve yakında 8 saat elektril verip 16 saat elektrik kesintisi uygulamak mecburiyetinde kalabileceklerini dile getirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2022 (14) içerik yüklenmiştir.