İslami Davet

Gazze’de Filistinli Gruplarla Bir Araya Gelen Hamas: Uzlaşıdan Dönüş Yok

26 Eylül 2017 16:53

Gazze’de Filistinli gruplarla ve milletvekilleriyle bir araya gelen Hamas, ulusal uzlaşının hayat bulmasında kararlı olduğu mesajını verdi.

Dün Gazze’de düzenlenen ve birçok hareketin temsilcisiyle milletvekillerinin iştirak ettiği geniş katılımlı toplantı dört buçuk saat sürdü.

Görüşmede söz alan Hamas lideri Heniyye, Filistin uzlaşısının stratejik bir karar olduğunu ve asla bundan geri adım atılmayacağını belirtti.

Heniyye, uzlaşı hükümetinin Gazze’ye geleceği Pazartesi gününde Mısır’ın da bir heyet göndereceğini belirterek, Mısır’ın bu konuda attığı adımları takdirle karşıladıklarını söyledi.

Hükümet heyetiyle birlikte Mısır’dan Gazze’ye bir heyet geldikten sonra Filistinli gruplardan oluşan bir heyetin de Kahire’ye gideceğini bildiren Heniyye, Kahire görüşmelerinde anlaşmanın sağlanması konusunda büyük bir esneklik gösterdiklerini de ifade etti.

Heniyye sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mısır’la daha önceki anlaşmaların uygulanmasını görüştük. Mısırlılar daha önce verilen sözlerin arkasında olduklarını ifade ettiler. Mısır, Gazze’deki insani durumun çözüme kavuşturulması noktasındaki isteklerini dile getirdi. Mısır’ın yanında Katar, Türkiye ve İran ile olan ilişkileri önemsiyor ve bunun Filistin halkının çıkarına olacak şekilde devam edilmesini istiyoruz.”

Gazze’deki toplantıya Hamas’tan Heniyye’nin yanında Hamas’ın Gazze lideri Yahya Es-Sinvar ve birkaç lider daha katıldı.

Gazze’de Filistinli Gruplarla Bir Araya Gelen Hamas: Uzlaşıdan Dönüş Yok Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık