FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze’de güneş enerjisiyle çalışan beş yeni okul inşa edilecek

Gazze’deki Filistin Eğitim ve Yüksek Öğretim Bakanlığı, güneş enerjisi sistemi ile çalışan beş okul daha inşa edilmesi anlaşmasını imzaladı. Projenin yaklaşık altı milyon dolara mal olacağı ve Kuveyt Ekonomik Kalkınma Fonu ile İslam Bankası tarafından finanse edileceği ifade edildi.

İmza törenine Filistin Eğitim Bakanlığı’ndan Bakanlık Vekili Enver El-Beravi ve İnşaat ve Projeler Genel Müdürü Cemal Abdülbari ile diğer bazı yetkililer katıldı. Okulların Gazze Şeridi’nin çeşitli bölgelerinde inşa edileceği, çalışmalara en kısa sürede başlanacağı ve okulların Aralık 2014’te hizmete girmesinin planlandığı belirtildi.

Filistin Eğitim Bakanlığı Vekili Enver El-Beravi, ablukaya rağmen yeni okullar inşa etmeyi sürdürdüklerini ifade ederek, yeni inşa edilecek ve güneş enerjisiyle çalışacak okullarda 4440 öğrencinin eğitim göreceğini, böylece sınıflardaki yoğunluğun bir ölçüde azalmış olacağını ve eğitim kalitesinin yükseleceğini bildirdi. El-Beravi, projeye katkıda bulunan İslami Yardım Kurumu’na ve İslam Bankası ile Kuveyt Ekonomik Kalkınma Fonu’na da teşekkür etti.

Merkezi İngiltere’de bulunan İslami Yardım Kurumu Filistin Ofisi Müdürü Münib Ebu Gazale ise törende yaptığı konuşmada, eğitimin gelişmesine katkıda bulunacak okul projelerini Filistin Eğitim Bakanlığı’yla birlikte hayata geçirmekten mutluluk duyacaklarını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Şubat 2024 (32) içerik yüklenmiştir.